Jedyny na świecie zgłoszony do ochrony patentowej system dzięki, któremu osiągamy destylat o niespotykanie wysokiej czystości. Poprzez specjalne zewnętrzne moduły ochładzania pary, nieczystości znajdujące się w destylowanej cieczy opadają na dno, przez co wydobywająca się ciecz z destylatora charakteryzuje się bardzo dużą czystością.
Wszystkie nasze urządzenia mogą być z powodzeniem używane na skalę przemysłową, są proste w obsłudze jak i w budowie, dlatego wyeliminowany jest problem drogiego serwisowania i użytkowania.
Dzięki temu systemowi możemy dowolnie komponować smaki oraz zapachy naszego destylatu. Zasada działania polega na tymi iż do chłodnicy wrzucamy np. kawałki pokrojonych owoców, skórki cytrusów lub szyszki chmielu, wszystko zależy od naszej wyobraźni. W procesie destylacji pary destylatu przechodząc przez załadowane owoce wypłukują z nich aromaty i razem z destylatem trafią do naczynia odbioru. W ten sposób uzyskujemy interesujący nas smak lub/i zapach.
Wszystkie nasze urządzenia mogą być z powodzeniem używane na skalę przemysłową, są proste w obsłudze jak i w budowie, dlatego wyeliminowany jest problem drogiego serwisowania i użytkowania.
Garnek i chłodnica - destylator składa się z szybkowaru o pojemności 8l, 12l, lub 20 litrów i chłodnicy destylatu. Aparat służy do destylacji prostej, czyli pojedynczego aktu destylacji. Moc destylatu jest w tym przypadku uzależniona od mocy zacieru i waha się od miej więcej 70% na początku procesu do zera na końcu procesu. Najczęściej destylację prowadzi się do momentu, w którym moc destylatu spada poniżej 50%, a sam destylat nie daje się już zapalić. Urządzenie dedykowane jest dla amatorów, którzy stawiają pierwsze kroki w tym rodzaju hobby. Garnek/szybkowar należy napełnić w trzech czwartych zacierem i postawić go na kuchni gazowej. Pod chłodnice należy podstawić naczynie do odbioru - im większe tym lepiej. Po rozgrzaniu się szybkowaru i pojawieniu się pierwszych kropli kapiących z chłodnicy płomień palnika gazowego należy zmniejszyć i ustawić tak, aby z chłodnicy kapała miej więcej jedna kropla na sekundę, da to wydajność około 0,5l na godzinę. Z zestawu należy korzystać w pomieszczeniach z wentylacją, ale bez przeciągów, które będą powodować zmiany szybkości destylacji (niestabilność procesu). W przypadku pojedynczej destylacji smak i zapach naszego destylatu jest silnie uzależniony od wsadu będącego w szybkowarze. W zależności od destylowanej cieczy (piwo, wino, zacier cukrowy, zacier zbożowy itd.) gro związków smakowych i aromatycznych przedostaje się do destylatu. Stworzenie optymalnej kompozycji uzależnione jest od pomysłu obsługującego i jego doznań organoleptycznych. Zawsze jednak destylat będzie czuć, a znawca tematu po powąchaniu od razu powie, że to bimber. Nasz destylat można ponownie rozcieńczyć wodą i poddać go kolejnej destylacji. Oczyści go ona w pewnym stopniu z bimbrowej nuty. Każda kolejne rozcieńczanie i ponowna destylacja będzie po troszku oczyszczała nasz destylat.
Kolejna maszyna oprócz kotła i chłodnicy posiada dodatkowo kolumnę rektyfikacyjną (jest to element znajdujący się nad zbiornikiem) służąca do rektyfikacji (oczyszczania) otrzymywanego destylatu, do postaci najbardziej zbliżonej do czystego związku alkoholu etylowego (C2H5OH). Przy ciśnieniu atmosferycznym w procesie rektyfikacji możliwe jest uzyskanie maksymalnie stężenie etanolu na poziomie 97,2% (2,8% - to woda) . Dzięki zastosowaniu kolumny rektyfikacyjnej, w której znajduje się wypełnienie w postaci sprężynek pryzmatycznych można w domowych warunkach otrzymać destylat o mocy do 94%. Każde wypełnienie kolumny pomaga w oczyszczaniu destylatu. Może być to dowolna substancja, która nie reaguje z etanolem i ma odpowiednią budowę fizyczną. Może być to piasek, zmywak druciak z „kwasówki”, kawałki szkła i wiele innych materiałów. Na dziś najlepsze efekty przynosi wypełnienie w postaci sprężynek z „kwasówki” zwanych potocznie pryzmatycznymi. W kolumnie następuje skraplanie części destylatu. Frakcje o najniższej temperaturze wrzenia (ilość substancji chemicznych w zacierze oszacowano na około 100 różnych, z czego stanowią one tylko 1% zanieczyszczeń dla etanolu) wędrują na szczyt kolumny, a te z najwyższej temperaturze wrzenia lokują się na dole kolumny, z której to ściekają z powrotem do kotła. Z kolumny oczyszczony z zanieczyszczeń destylat trafia poprzez metalową rurkę i silikonowy wężyk do chłodnicy, w której się skrapla i wykapuje do naczynia odbioru. Parametry i procedura destylacji/rektyfikacji jest tożsama z pierwszym rozwiązaniem (destylator MINI). Jedyny wyjątek stanowi szybkość procesu. Przy pierwszej maszynie nie miała ona wpływu, na jakość destylatu. W przypadku maszyny z kolumną rektyfikacyjną ustawienie mniejszego odbioru (wolniejszego kapania - mniejszego płomienia kuchenki) powoduje zwiększenie, jakości destylatu.
Destylacja ciągła- rozwiązanie dedykowane dla przemysłu. Pozwala ona w sposób nieprzerwany uzyskiwać rektyfikat (np. spirytus) o bardzo wysokiej jakości.